Inovace pod tlakem: Příběh HE3DA jako zrcadlo (ne)připravenosti Česka na technologickou budoucnost.
V posledních letech se stále hlasitěji mluví o tom, že budoucnost ekonomiky leží v inovativním podnikání a technologických startupech. Česká republika, jakožto srdce Evropy, má ideální polohu i silný technologický potenciál. Přesto se skutečné inovace rodí v podmínkách, které jim více škodí, než prospívají. Společnost HE3DA, česká vývojová společnost vyvíjející revoluční technologie lithium-iontových baterií, je toho důkazem – a zároveň symbolem houževnatosti a odhodlání.
Česká inovační realita: Mezi vizí a zklamáním
Na první pohled by se mohlo zdát, že české prostředí inovacím přeje. Realita je však odlišná.
Bariéry, s nimiž se inovační firmy setkávají, zahrnují: Neefektivní systém financování startupů a nepřítomnost rizikového kapitálu. Problém veřejného obchodního rejstříku – citlivá data jsou volně dostupná. Přísné daňové zatížení při pokusu o návratnost investic – prodej firmy. Při překročení částky 40 milionů Kč se daň z výnosu platí i v případě, že je splněn časový test.
Dlouhé soudní procesy a byrokracie, které zdržují vývoj a komplikují podnikání. Absence ochrany před organizovanou průmyslovou špionáží, či nátlakem zahraničních subjektů.
Čína, očekávání a následný pád
Rok 2015 se v českém inovačním prostředí nesl ve znamení nebývalých očekávání. Čínská vláda tehdy veřejně deklarovala zájem o akvizici nejnovějších světových technologií, což spustilo rozsáhlou diplomaticko-obchodní kampaň. Do Prahy postupně zavítal místopředseda vlády ČLR i samotný prezident Si Ťin-pching.
Česká veřejnost byla bombardována billboardy propagujícími cestovní ruch v Číně a lákajícími na čínské investice. Kulminací této kampaně byla prezidentská návštěva doprovázená masivní podnikatelskou delegací, během níž byla podepsána memoranda o spolupráci v hodnotě 90 miliard Kč. České společnosti, které se jednání účastnily, vycházely z předpokladu, že oficiální státní delegace reprezentuje důvěryhodné a prověřené subjekty. Bohužel, ani jedno z těchto memorand nebylo v praxi naplněno. Realita se ukázala být mnohem tvrdší.
Čínské firmy si prostřednictvím těchto jednání a podpisů otevřely přístup k interním datům českých technologických firem – včetně finančních výkazů a provozních informací, které jsou u nás veřejně dostupné přes obchodní rejstřík. Mnohé z těchto subjektů pak provedly due diligence zdarma, získaly detailní technologické know-how, ale nepřistoupily k žádné reálné investici.
Čína tak elegantně využila otevřenosti českého podnikatelského prostředí ke sběru informací, bez jakékoli finanční kompenzace. Jedním z mála subjektů, který v kontextu česko-čínské ekonomické spolupráce respektoval standardní západní postupy, byla společnost HE3DA. V roce 2016 podepsala s firmou MOLO, oficiálně německou, ale fakticky řízenou čínskými zájmy, smlouvu o budoucí spolupráci na výstavbě továrny na výrobu baterií HE3DA. Součástí smlouvy byl nevratný poplatek 5 milionů EUR, který sloužil jako záloha za předkupní právo – tzv. First Right of Refusal. Vznikl tak projekt, který měl jasně definovanou velikost, etapy i účel, a v jehož první fázi mohla HE3DA využít získané prostředky na výstavbu plně automatizované výrobní linky v Letňanech.
Tento požadavek – zřízení automatické linky – se jevil jako logický krok, plně v souladu se zájmy obou stran. HE3DA proto zahájila masivní investice: objednala technologické vybavení, zaplatila zálohy na výrobu, najala odborný personál a učinila veškeré kroky potřebné k tomu, aby linka byla dle smlouvy funkční do konce roku 2016.
V červnu téhož roku čínská strana po dokončení due diligence ujišťovala HE3DA o trvající platnosti spolupráce. Ve skutečnosti však již od počátku připravovala plán, jak získat technologii HE3DA bez kompenzace. Tzv. geniální plán čínských zástupců měl být realizován prostřednictvím předběžného opatření – právní cestou došlo k zablokování bankovního účtu HE3DA, čímž byla firma paralyzována v kritickém okamžiku. Hlavní stratég čínské strany, předpokládal, že firma bez přístupu k provoznímu kapitálu – s blížícími se výplatami, odvody i závazky vůči dodavatelům – nebude schopna pokračovat, zatímco duševní vlastnictví zůstane jemu. Tento kalkulovaný útok však nevyšel.
Díky neuvěřitelnému odhodlání a osobním investicím ze strany zakladatelů HE3DA byla výrobní linka dokončena. Firma tak nejen přežila, ale zároveň učinila zásadní krok ke komerční produkci nové generace baterií – bez státní pomoci, bez dotací, a proti všem překážkám.
Záchrana a nový začátek
Právě v době, kdy vrcholil právní i ekonomický tlak čínské strany, vstoupil na scénu klíčový faktor přežití – investorská skupina Battery Unite, složená převážně z českých angels investorů. Tito vizionáři uvěřili technologii HE3DA a rozhodli se podpořit její převedení do velkého měřítka, navzdory vysokému riziku a turbulentní situaci. Soudní souboj o osud HE3DA trval devět let.
Čínská strana se během tohoto období opakovaně pokusila firmu destabilizovat, poškodit její reputaci a získat její duševní vlastnictví. Kdyby soud rozhodl, že má HE3DA vrátit nevratný poplatek, hrozilo, že bude technologie ztracena.
Tento vleklý spor decimoval HE3DA finančně i psychicky, přesto firma nikdy neztratila směr. Zásadní zlom nastal až po dlouhém soudním řízení, které skončilo až na začátku roku 2025 vítězstvím HE3DA. I přesto zůstává trpkou skutečností, že čínská strana si prostřednictvím českých právních subjektů dokázala v řádu hodin zajistit zmrazení firemního účtu – k čemuž došlo během jediného víkendu: v pátek podané předběžné opatření vedlo k zablokování účtu již v pondělí ráno. Naopak uvolnění těchto prostředků se i přes jednoznačné soudní rozhodnutí vleklo celé měsíce.
HE3DA: Evropa, která vyrábí jinak
Po letech právních sporů a ekonomického přežívání se před HE3DA otevírá nová kapitola. Společnost vstupuje do etapy, kdy její superbezpečné baterie nacházejí uplatnění v oblasti obraného a lodního průmyslu a v budoucnu určitě i v energetice – přesně tam, kam Evropa dnes směřuje. S posunem kontinentu k zelené transformaci a rozvoji obnovitelných zdrojů se ukazuje, že klíčovým stavebním kamenem moderní energetiky nejsou jen solární panely a větrné turbíny, ale především robustní, recyklovatelné a bezpečné bateriové úložiště. Bez nich není možné vytvořit stabilní smart grid.
A tak přichází zásadní otázka: Dostane HE3DA šanci stát se pilířem evropské energetické transformace? Už se nejedná o rizikový kapitál – technologie je hotová, produkty existují a mají výjimečné parametry. HE3DA během těchto let kontinuálně investovala do výzkumu a vývoje, rozšířila své portfolio o bateriová úložiště s kapacitou 20 kWh až 500 kWh a patentovala mimo jiné klíčové prvky, jako je keramický separátor zajišťující výjimečnou bezpečnost bateriových článků.
Navzdory naprostému nedostatku inovačního kapitálu dokázala HE3DA ve spolupráci se společností Magna Energy Storage postavit první českou gigatovárnu na výrobu lithiových baterií – a to zcela bez státní podpory.
V době, kdy se náklady na výstavbu výrobní kapacity o objemu 1 GWh běžně pohybovaly kolem 5 miliard eur, se českému projektu podařilo realizovat klíčovou infrastrukturu s investicí pouhých 60 milionů eur. Původní rozpočet přitom počítal s částkou 180 milionů eur. Toto dramatické snížení prostředků sice umožnilo zprovoznit základní výrobní kapacity, avšak za cenu kompromisů – továrna nebyla plně vybavena technologiemi a nebylo dosaženo plánovaných produkčních objemů. Pro naplnění původní vize a dosažení plné výrobní kapacity, je tak dnes nezbytné, projekt dodatečně dofinancovat.
Realita inovací: Kritické překážky
Inovativní podnikání je křehká disciplína, která funguje za podmínky stabilního a postupného financování. Investoři obvykle volí průběžný model financování, krok po kroku, jak se ověřuje proveditelnost a tržní připravenost technologie. Tento přístup je sám o sobě náročný, ale v případě HE3DA, byl vystaven takřka „superkritickým“ tlakům.
Do projektu vtrhly globální turbulence – pandemie Covid-19, válka na evropském kontinentu a následně energetická krize. I přesto se podařilo zkompletovat výrobu aktivních materiálů na úrovni 500 000kWh, která po drobných technických úpravách dokáže zásobovat celou kapacitu továrny v Horní Suché. Investoři v čele s fondem Battery Unite dokázali navíc profinancovat první kompletační výrobní linku. Vznikla tak nejen základní infrastruktura, ale také pilotní kapacity, které demonstrují technologickou připravenost HE3DA.
Významná část prostředků byla dále investována do integrace baterií do úložišť – další klíčové oblasti pro jejich reálné nasazení v energetických systémech. Všechny tyto kroky však připomínají pohádku o Šípkové Růžence: technologická připravenost tu je, ale bez „polibku“ v podobě kapitálu se nemůže probudit k životu. O to absurdnější je, že zatímco Magna Energy Storage již provozuje funkční gigatovárnu na baterie HE3DA postavenou za zlomkový rozpočet na brownfieldu, stát plánuje podporu dalšího megalomanského projektu – jen o dvě obce dál. Giga továrna za 220 miliard Kč (téměř 10 miliard euro), dotovaná štědře z veřejných peněz, má navíc vyrůst v záplavové oblasti a chráněném území.
Je v České republice inovační podnikání vůbec možné?
To je otázka, která po zkušenosti HE3DA nezní ani rétoricky, ani pesimisticky – je naprosto zásadní. Přes technologický pokrok, důsledně budované know-how, prokazatelnou efektivitu a minimální veřejnou podporu HE3DA přežila a vytvořila řešení, které odpovídá nejen dnešním, ale i budoucím potřebám evropské energetiky. Přesto byla nucena bojovat o každou korunu, každé rozhodnutí soudu a každý krok k realizaci.
Pokud má Česká republika brát inovační podnikání vážně, musí začít od základů – od vymahatelnosti práva, přes ochranu duševního vlastnictví, až po systém podpory, který nebude stát jen na grantových loteriích, ale na důvěře v kvalitu a potenciál domácích nápadů.
To, co by v jiném státě bylo zázemím pro rozkvět inovací, se u nás mění v překážky. HE3DA ukazuje, že to možné je – ale za jakou cenu?
Zpracovali:
Dc. Jan Procházka Ing. Václav Biner Bc. Matěj Pech a Milan Rýdl
HE3DA s.r.o. Magna Energy Storage a.s. Battery Unite, osoba rizikového kapitálu, s.r.o.